• Prázdniny v muzeu
  • Památník v Lošanech

Tři králové - legendy protinacistického odboje

Edukační program se skládá z několika částí:

I. Domácí odboj v čase existence Protektorátu Čechy a Morava měl různé podoby. Obecně si povíme o jednotlivých formách odporu, ale primárně se zaměříme na malou skupinu, jejíž tři členové připomínali se silnou naléhavostí, že za svobodu je potřeba bojovat všemi dostupnými prostředky. Metody: výklad s obrazovou prezentací, diskuse.

II. Studenti v několika skupinách samostatně pracují v prostorách expozice. Za pomoci písemných a obrazových pramenů, dobových předmětů, didaktických pomůcek a praktických aktivit se seznámí s životem a odbojovou činností Třech králů. V následné kolektivní prezentaci pak zjištěné poznatky představí ostatním. Lektor je doplní či upřesní a v řízené diskusi vytvoří prostor pro vyjádření vlastních postojů a názorů jednotlivých aktérů.

III. Videoprojekce a následná diskuse.

• seznámení s životními příběhy trojice legendárních odbojářů, jejich činy výrazně ovlivnily vývoj druhé světové války
  • získání povědomí o existenci tří odbojů v našich moderních dějinách

Dílčí cíle:

• utváření úcty k hodnotám jako je svoboda, spravedlnost, národní hrdost, vlastenectví či odpovědnost
  • program vede k uvažování o tématech v širších souvislostech a ke kritickému myšlení
  • utváří vztah k regionu pomocí příběhů

• Člověk a společnost - Dějepis, Výchova k občanství, Občanský a společenskovědní základ
  • Průřezová témata - Osobnostní a sociální výchova, Výchova demokratického občana, Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech

Cílová skupina:
žáci II. st. ZŠ, studenti středních škol a odpovídajících ročníků gymnázií

Počet dětí: vzhledem k malé kapacitě expozice je optimální počet 25 - 30 žáků (jedna třída)

Celková doba realizace: 105 minut

Čas: 8:30 - 16 hodin

Otevřeno:

• leden - duben: čtvrtek a pátek
  • květen - září: úterý - pátek
  • říjen - listopad: čtvrtek a pátek
  • prosinec: zavřeno

Autobusové spojení z Kolína:

Kolín nádraží - Lošany: 8:02, 9:02, 10:02 atd. každou hodinu
příjezd do Lošan vždy v celou dvacet

Lošany - Kolín nádraží: 9:40, 10:40, 11:40 atd. každou hodinu
příjezd do Kolína vždy v celou hodinu

Program je třeba objednat nejméně dva týdny dopředu a domluvit jeho konkrétní podobu.

muzejní pedagog
mob. 702 007 638, e-mail: bohackova@muzeumkolin.cz

Muzejní prázdninová setkání pro rodiny s dětmi

více - Muzejní prázdninová setkání pro rodiny s dětmi
Během léta je v Červinkovském domě kolínského muzea výstava významných kolínských výtvarníků Rudolfa Mazucha a Jana Čarta. Ve dnech 10. července a 4. srpna zveme na výtvarná setkání určená dětema a jejich (pra)rodičům.
(1.7.2024)

Koloniál pana Bajzy

více - Koloniál pana Bajzy
Zveme Vás a Vaše děti na komponovaný program u příležitosti 30. výročí natočení seriálu "Bylo nás pět", který se koná v Kouřimi v sobotu 22. června.
(17.6.2024)

Muzejní noc v Kolíně se vydařila

více - Muzejní noc v Kolíně se vydařila
Muzejní noc 2024 je za námi a věříme, že se návštěvníkům v muzeu líbilo. Hra pro děti "Muzejníkem snadno a rychle" seznamovala s jednotlivými muzejními profesemi. Letos byli na výběr archeolog, historik, historik umění, knihovník, průvodce a zoolog. V závěrečné anketě se pak malí soutěžící mohli vyjádřit, čím by chtěli být.
(4.6.2024)