Muzeum KolínMuzeum KouřimMuzeum Český BrodSkanzen KouřimKostely kolínskaTvrz Hradenín
  • Boty toulavý
  • Dávná touha cestovatelská
  • Byl jednou jeden fotograf...
  • Čas adventní a vánoční
  • Brouci
  • Čistota půl zdraví
  • Slované v temných staletích

skanzen Kouřim

Čas adventní a vánoční

žáci MŠ, ZŠ, SŠ

Zajímá vás, proč se v adventním období hodně "věštilo", jaké masky nosily Lucie, koho trestala Perchta, jaké má Mikuláš pomocníky, kdy se v našich zemích objevil vánoční stromeček, jaké další adventní a vánoční dekorace se vyráběly, co všechno naši předci dělali o Štědrém dnu a co měli na štědrovečerním stole... ?

Muzeum lidových staveb v Kouřimi vás zve k povídání o adventních a vánočních zvycích českého venkova.

Přijďte se k nám v předvánočním čase vrátit do doby našich prababiček, přijďte dětem ukázat, že Vánoce neznamenají nákupní shon a hromadu drahých dárků, ale především krásné a klidné setkání, lidové tradice a zvyky našich předků. Uvidíte tradiční adventní výzdobu a nasajete atmosféru dávných časů spojenou s rozmanitými obyčeji, poznáte tajemné postavy adventního období i zvyky vážící se ke Štědrému dni a dalším vánočním svátkům, které se v mnoha podobách dodržují dodnes.  více...

29. listopadu - 20. prosince 2017

Hody, hody!

MŠ a I. st. ZŠ

Přijďte s námi přivítat začátek jara, ale hlavně nahlédnout do minulosti a lépe poznat dřívější tvář oslav jednoho z nejvýznamnějších svátků v roce. Prohlídka velikonočních instalací v lidových staveních seznámí děti se zvyky a tradicemi našich předků a během tvořivé dílny se dozvědí o technikách zdobení kraslic a vyzkouší si základy jedné z nich. více...

20. března - 28. března 2018

 

Co dělaly děti na vsi?

MŠ, 1. tř. ZŠ

Jaký byl každodenní život dětí na české vesnici? Kde spaly, jak se oblékaly, s čím pomáhaly a co celý den vůbec dělaly? Přijďte se dozvědět, jak se dříve dětem žilo a vyzkoušet si některé z jejich povinností i všedních radostí.

Vzdělávací program využívá autentické prostředí Muzea lidových staveb k podpoře zvídavosti a zájmu o učení a poznávání. Posiluje schopnost pojmenování obklopujícího prostředí a smysluplné vyjádření myšlenek. Program pracuje s metodami recepce, zážitku a tvůrčí činnosti. více...

1. května - 30. června 2018

Jak je rok dlouhý...

2. - 5. tř. ZŠ

Cyklus ročních období byl pro naše předky důležitější než pro nás. Ale proč tomu tak bylo? Přijďte zjistit, jak probíhal každodenní život na středočeské vesnici, dozvědět se o obživě a životě jejích obyvatel i důležitosti církevních svátků a objevit kouzlo podmalby na skle - tradiční a dnes již trochu zapomenuté výtvarné techniky.

Vzdělávací program nabízí čas strávený v autentickém prostředí Muzea lidových staveb, přináší zkušenost práce s dobovými prameny a reáliemi a podporuje tvořivost a zájem o tradiční řemesla pomocí méně známých metod lidové tvorby. více... 

1. května - 30. června 2018

Muzeum dětem

Motto: Dejme dětem do rukou nástroj kultury! :-)

Sledujte nás také na facebooku:

facebook_logo


aktuality

Dávná touha cestovatelská - zážitkové programy pro školní skupiny

více - Dávná touha cestovatelská - zážitkové programy pro školní skupiny
Přijměte pozvání do starých časů, kdy se i krátké vzdálenosti překonávaly velmi těžce a kdy každá cesta v sobě nesla příslib dobrodružství.
(13.11.2017)

Muzejníček v Arše Noemově

více - Muzejníček v Arše Noemově
V sobotu 4. listopadu podnikly děti z Klubu mladých muzejníků výlet do Národního muzea v Praze, kde navštívily aktuální přírodovědné výstavy Archa Noemova a Světlo života.
(4.11.2017)

Co viděl praotec Čech aneb Jupííí konečně doma!

více - Co viděl praotec Čech aneb Jupííí konečně doma!
V kolínském muzeu si předškoláci a mladší školáci mohou "zažít" jeden z nejstarších příběhů našich dějin.
(1.11.2017)

Brouci ve fotografiích Antonína Kůrky

více - Brouci ve fotografiích Antonína Kůrky
V Podlipanském muzeu v Českém Brodě je k vidění výstava fotografií nejroztodivnějších brouků, kterou od 28. října doplňují drobné výtvarné a tvůrčí aktivity pro děti.
(26.10.2017)


Reg­ionální muzeum v Kolíně | Brandlova 35, 280 02 Kolín I | 321 722 988 příspěvková organizace Středočeského kraje 
logo_100
­