• Na frontě i v zázemí
  • Dotkni se písmene

Na frontě i v zázemí

Obsah programu:

Žáci a studenti se seznámí s klíčovými událostmi před 1. světovou válkou a z doby jejího průběhu. Budeme se zejména věnovat dopadu válečných událostí na civilní obyvatelstvo. Povíme si např. o tom, jak se lidem během války v Kolíně žilo, jak probíhaly odvody vojáků a jak se vedlo vojákům na frontě. Ukážeme si, jak vypadala vojenská výstroj a jaké předměty denní potřeby se nám z uvedeného období dochovaly. Zároveň si připomeneme události října 1918 a okolnosti vzniku Československé republiky.

Výstupy programu:

Za pomoci písemných a obrazových pramenů, sbírkových předmětů, dobových předmětů na dosah, didaktických pomůcek a praktických aktivit žáci a studenti poznají, jak válečné události poznamenaly každodenní život civilního obyvatelstva v jejich městě a jakým způsobem se Kolíňané zapojili do bojů 1. světové války a následného vyhlášení Československa.

Metody: výklad, samostatná práce ve výstavě, filmové ukázky, dobové texty, praktické úkoly, diskuse, reflexe

Cílová skupina: žáci 5. - 9. tř. ZŠ, SŠ (ostatní dle uvážení a domluvy s lektorem)

Člověk a společnost, Dějepis
Člověk a jeho svět, Lidé a čas

Klíčová slova:
1. světová válka, vznik Československa, dějiny regionu a města

Celková doba realizace: 60 - 90 minut (dle dohody)

Cena:

• edukační program zahrnující výklad lektora ve výstavě + pracovní listy a interaktivní prvky: 30,- Kč
  • výklad lektora ve výstavě: 25,- Kč

Edukační program i samotný výklad ve výstavě je třeba dopředu objednat.

Apelujeme na pedagogy - pokud přijdete bez objednání, může být před vámi objednaná skupina, a pak byste museli na vstup do výstavy čekat. Děkujeme za pochopení.

Vánoce v kolínském muzeu

více - Vánoce v kolínském muzeu
Kolínské muzeum přijímá objednávky na zábavně-vzdělávací programy "Možná přijde i Mikuláš" a "Vánoce v měšťanském domě", které jsou určeny dětským skupinám mateřských a základních škol.
(9.10.2018)

O hranice se nejedná, o hranice se střílí

více - O hranice se nejedná, o hranice se střílí
V sobotu 6. října proběhla v kolínském muzeu komentovaná prohlídka výstavy "Kolíňané za Velké války" doplněná o interaktivní prvky. Tříhodinový program byl určen dětem druhého stupně.
(9.10.2018)

Komentovaná prohlídka výstavy pro děti s interaktivními prvky

více - Komentovaná prohlídka výstavy pro děti s interaktivními prvky
V sobotu 6. října zveme děti 6. - 9. tříd na komentovanou prohlídku výstavy "Kolíňané za Velké války a vznik republiky" s interaktivními prvky.
(12.9.2018)

Konec starých časů

více - Konec starých časů
Zveme Vás do Podlipanského muzea v Českém Brodě na výstavu "Konec starých časů", která bude pro veřejnost přístupná ve dnech 14. září 2018 - 31. března 2019. Pro školní děti budou připraveny pracovní listy.
(6.9.2018)