• Soutěž Pohádkový čert
  • Baroko - perla marnivosti
  • Konec starých časů
  • Dotkni se písmene

Jarní prázdniny v muzeu | (5. 3. 2018)

V době jarních prázdnin proběhl v kolínském muzeu příměstský tábor plný vědomostních a tvůrčích aktivit. Podívejte se na fotografie.

Herní a naučné programy jarního tábora, koncipované na principech prožitkového učení a interaktivní činnosti, si kladly za cíl otevřít muzeum malým dětem a představit ho jako místo, kam se budou rádi vracet.

V pondělí se lektorská místnost proměnila ve výtvarnou laboratoř, kde děti experimentovaly s netradičními technikami - různým způsobem se věnovaly otisku a stopě. Ve výstupu vytvořily potisk látkové tašky a nezapomněly navštívit ani probíhající výtvarnou výstavu, jejíž díla je inspirovala.
Přírodovědným dnem je provedl entomolog Ing. Ivo Rus, který představil práci přírodovědce prostřednictvím názorných ukázek. Celý program doplnily zajímavé soutěže se zvířecí tematikou a výroba netradičního krmítka pro ptáky.
V rámci restaurátorského dne nahlédly děti pod pokličku práce muzejních restaurátorek. Společně navštívily restaurátorské pracoviště, dozvěděly se, co tato zajímavá práce obnáší a mnoho zajímavého si také vyzkoušely - např. pískování kovů, lepení střepů či papíru a zkoumání pod mikroskopem.
Archeologický den odkryl tajemství práce muzejních archeologů. Pro děti byl připraven haptický program s replikami pravěkých předmětů, drcení obilí na zrnotěrce, zdobení keramiky dle pravěkých vzorů a odkrývání improvizovaného hrobu s kosterními pozůstatky. Během atraktivního dopoledne navštívily i výstavu Mezi kmeny a státem.
V pátek děti nahlédly na práci etnografického oddělení, které se zabývá lidovými tradicemi. Dozvěděly se o době předvelikonočního půstu a zvycích, které ho provázejí, společně si vyrobily Moranu a líto a namalovaly kraslici.

Fotografie naleznete zde...